Streda, 12. máj 2021
Meniny má Pankrác | zajtra Servác

Jednotný volebný obvod na Slovensku má svoje klady i zápory

V piatok budú na túto tému diskutovať odborníci. Pred voľbami 1998 zmenila vtedajšia koalícia na čele s HZDS Vladimíra Mečiara volebný zákon a odvtedy je Slovenská republika jedným obvodom.

Vtedajšia opozícia deklarovala, že volebný zákon zmení. To sa aj stalo, ale zmeny volebného zákona obišli tému počtu volebných obvodov, a tak tento model funguje na Slovensku už vyše dvadsať rokov.

Treba, či netreba zmeniť tento systém?

Hovoriť o tejto téme budú odborníci deň pred parlamentnými voľbami, teda v piatok 28. februára 2020. Moderovaná diskusia sa usktuoční o 16. hodine v Caraffovej väznici v Prešove na Jarkovej ulici.

Pozvanie Cechu novinárov prijal Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý stojí aj za občianskou aktivitou Parlament regiónov a je kritikom jednotného volebného obvodu. Ďalej to bude Tomáš Koziak, politológ, ktorý sa systematicky a dlhodobo zaoberá aj regionálnou politikou. Tretím hosťom je Matúš Murajda, podnikateľ v Prešove a honorárny konzul Holandského kráľovstva na Slovensku. Diskusiu (Ne)Meniť volebný systém bude moderovať novinár Michal Frank.

Prítomní uvedú svoje postoje k téme zmeny volebného systému a poskúsia sa odpovedať na viacero otázok. Je politický záujem o takúto zmenu? Aké súplusy a mínusy jedného volebného obvodu? V čom by mohol byť prínos viacerých volebných obvodov? Ako by viac volebných obvodov ovplyvnilo volebné výsledky?

Aké by bolo optimálne územno-správne členenie? Je rozdiel medzi rozdelením podľa súčasných krajov (osem) alebo podľa pôvodných troch?
Je riešením český a poľský model? Teda dvojkomorový parlament so znížením počtu poslancov do Snemovne a vznik Senátu.

Namiesto rozvoja politických strán vznikajú novotvary, ktoré sa vymykajú politologickým poučkám. Čo je príčinou? Vplýva tento trend na kvalitu demokracie a ako ovplyvňuje klasické politické strany?

O tom všetkom bude reč v piatok na diskusii (Ne)Meniť volebný systém. Nijako nesúvisí s kampaňou, ani do nej v čase moratória nezasahuje, no ponúkne odborný porgram na politickú tému samotných parlamentných volieb na Slovensku.

Pozvánka
Cech novinárov a CenPress pozývajú na diskusiu (Ne)Meniť volebný systém
Pozvanie do diskusie prijali:
Michal Kaliňák, hovorca ZMOS
Tomáš Koziak, politológ
Matúš Murajda, honorárny konzul
Moderuje: Michal Frank

Vstup: bezplatný
Kedy: V piatok 28. februára 2020 o 16:00
Kde: Prešov, Caraffova väznica, Jarková 28A

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.