Pondelok, 06. apríl 2020
Meniny má Irena | zajtra Zoltán

O hologramoch, vývoji hier či komiksoch – aj o tom bude PegasCon 2020

Zaujímaví rečníci a prednášajúce, množstvo stolových hier či tvorivých dielní ale aj divadelné predstavenie – to všetko môžu účastníci ôsmeho ročníka festivalu vedy, sci-fi a fantasy PegasCon zažiť už tento víkend v Prešove. Trojdňový festival sa uskutoční od piatka 21. do nedele 23. februára v priestoroch ABC Centra voľného času na Októbrovej ulici.

Hlavnou sekciou PegasConu je aj tento rok pásmo prednášok rozdelené do dvoch paralelných programových línií. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. „Sme radi, že tento rok sa nám podarilo presvedčiť slovenských vývojárov videohier pracujúcich pre veľké zahraničné firmy aj naše slovenské nezávislé štúdiá, aby prišli a porozprávali o svojej práci. Pozvanie prijal Ľubomír Baran zo štúdia SEGA ale aj Martin Béreš z košického inLogicu, “ predstavuje hlavné hviezdy programu Alexander Schneider, spoluorganizátor festivalu. „Moderné technológie hologramov zasa predstaví Ivana Novotná z košického start-upu APONI, “ dodáva. Okrem nich sa budú témou hier zaoberať aj prekladateľka videohier Mária Koscelníková či propagátor gamingu a esports Samuel Parlagi. V programe je zahrnutých ďalších viac ako 20 prednášok týkajúcich sa slovenskej aj zahraničnej komiksovej tvorby, diel autorov vedeckej fantastiky či žánrových filmov a seriálov ako sú Harry Potter alebo Hra o Tróny.

Témou PegasConu sú tento rok aj animované filmy. Deväťdesiate výročie oslávia americké legendy ako Bugs Bunny a ďalšie postavičky zo série Looney Tunes. Osemdesiate výročie zasa Tom a Jerry – a tak príde česká autorka Františka Vrbenská porozprávať práve o histórii animovaného filmu, zatiaľ čo slovenský popkultúrny teoretik Juraj Malíček predstaví moderné „animáky“, ktoré nie sú len pre deti, ale vedia osloviť aj dospelého diváka.

Zastúpenie bude mať ale aj literatúra. Ondrej Sokol, ktorý je známy svojim blogom a knihou o tom, ako vozil Nórov, príde predstaviť jej pokračovanie. Marka Staviarska zasa svoje detské knihy a porozprávať o produkcii filmu Loli Paradička. Mark E. Pocha účastníkov presvedčí o kvalitách slovenského hororu.

Zlatým klincom festivalu je už tradične sobotňajšia premiéra divadelného predstavenia. Košický autor Dušan Fabian napísal pre PegasCon historickú fantasy veselohru z čias Veľkej Moravy pod názovom My, Slovieni. Dej sa odohráva na Čingove, kam sa z výučby v Nitre vracia mladý Svetloslav. Osudy hradiska však nezmení len jeho príchod, ale aj nadprirodzené sily. Po divadle sa všetci môžu tešiť na vyhodnotenie štedrej tomboly.

Do priestorov ABC Centra voľného času prinesie festival aj miestnosť plnú stolových spoločenských hier, ktoré si budú môcť návštevníci a návštevníčky vyskúšať za pomoci vysvetlenia pravidiel priamo na mieste. Zároveň bude prítomná aj miestnosť retroherne videohier, v ktorej si staršie ročníky zaspomínajú na časy prvých konzol, starších 8-bitových počítačov a začiatkov PC. Tí mladší zasa budú môcť okúsiť trochu z histórie počítačových hier naživo.

Vstupenky na jednotlivé dni festivalu (alebo separátne na sobotňajšie večerné divadlo) budú dostupné priamo na mieste. Detailný rozpis programu sa nachádza na webovej stránke www.pegascon.sk.

Mohlo by Vás zaujímať
Kostoly sú zatvorené, prešovskí veriaci môžu bohoslužby sledovať v médiách
Verejné bohoslužby sa na Slovensku nebudú sláviť až do konca marca. Rozhodla o tom Konferencia biskupov Slovenska. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.
Vernisáž v Caraffke nahradí slávnostná dernisáž
Mestská Galéria Caraffka od štvrtka 12. marca sprístupní výstavu Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky. V súvislosti s nariadením Ústredného krízového štábu SR však ruší dnešnú vernisáž.
Jana Kirschner a Vojtěch Dyk zverejnili novú skladbu s názvom Na okamih. Autorom videoklipu je Juraj Johanides.
Jana Kirschner a Vojtěch Dyk vítajú jar videoklipom “Na okamih”. Dôležitým motívom videopríbehu je rozkvitnutá a vädnúca kytica, ktorá metaforicky zobrazuje vzťahy, boje a zmierenia.
Paci Pac zabávajú deti prostredníctvom online koncertov
Aj jedna z najúspešnejších slovenských formácií, ktorá už niekoľko rokov zabáva a vzdeláva malé deti prostredníctvom pesničiek, si uvedomuje spoločenskú zodpovednosť v týchto náročných časoch. Zatvorené školy a materské škôlky v dôsledku prevencie pred šíriacim sa vírusom COVID-19 doslova „uväznili“ deti doma, a práve preto sa Paci Pac rozhodli potešiť svojich malých fanúšikov v pohodlí ich detských izieb či obývačiek.
OneRepublic piesňou Better Days predpovedá lepšie časy. Okrem povzbudenia novým singlom aj pomáhajú!
Svetlo sveta uzrel nový singel kapely OneRepublic. Vznikol počas dobrovoľnej karantény členov skupiny. Pieseň Better Days je plná nádeje a vyzýva ľudí k optimizmu. Časť výnosu z predaja singla poputuje fondu COVID-19 Relief Fund nadácie MusiCares na pomoc umelcom, ktorých živobytie bolo ovplyvnené pandémiou.
3D prehliadky výstav v Šarišskej galérii v Prešove
Aj keď za zatvorenými dverami, sme tu pre Vás stále virtuálne otvorení!
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.