Pondelok, 06. júl 2020
Meniny má Patrik, Patrícia | zajtra Oliver

O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať

Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.

Trojlístok - Šoltésová

Projekt Neziskovej organizácie Trojlístok, Zdraví občania – zdravé rodiny – zdravé komunity II. , podporený z rozpočtu Mesta Prešov, vyvrcholil odbornou diskusiou za okrúhlym stolom.

Zámerom projektu bolo posilniť povedomie verejnosti o duševnom zdraví s dôrazom na problematiku predchádzania závislostiam ako bariéram zdravého a plnohodnotného života.

Odborníčky a odborníci diskutovali o nových trendoch v prevencii užívania psychoaktívnych látok a návykových činností, analyzovali aktuálnu prax a prezentovali príklady dobrej praxe. Medzi diskutujúcimi boli odborníci z oblasti zdravotníctva, psychológie i školstva. Pozvanie na diskusiu prijal aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

Prevencia v oblasti užívania drog a škodlivých návykových činností – perspektívy a limity, ako znel názov diskusie, bola predstavená ako jedna z kľúčových tém modernej spoločnosti v oblasti duševného zdravia. Komplexnosť faktorov a závažnosť dôsledkov tohto rizikového správania a narastajúce trendy u nás aj v zahraničí upozorňujú, že ide o aktuálnu tému.

Môže sa zdať, že problematike je venovaná dostatočná spoločenská pozornosť. Avšak, podľa štatistických zistení chýbajú spoľahlivé a overené poznatky o účinnosti preventívnych aktivít realizovaných v pomerne hojnom počte v našich podmienkach. Stále sú tiež rozsiahlo využívané málo účinné prístupy, tradičné spôsoby (ako napríklad mediálne kampane, jednorazové podujatia a prednášky na báze informovania, varovných výziev, moralizovania, fascinácie, s cieľom viesť „vojnu proti drogám“), ktoré nemajú potenciál reálnych zmien v správaní cieľovej skupiny.

K výsledkom podujatia patria aj závery, ktoré budú slúžiť ako odporúčania v súvislosti s realizáciou prevencie tak, aby bola maximalizovaná jej účinnosť. Sú formulované v oblastiach trendy, zásady a limity účinnej prevencie. Kľúčovými východiskami sú najmä voliť komplexné stratégie (v rámci zdravého životného štýlu, nielen so zameraním na drogy) a využívať ich rôzne kombinácie; zohľadňovať špecifiká konkrétnej cieľovej skupiny, ale i celého prostredia; zameriavať sa viac na správanie a menej na informácie; uprednostniť dlhodobé pred jednorazovými aktivitami a realizovať komplexné hodnotenie účinnosti.

Činnosť organizácie Trojlístok je zameraná práve na prevenciu, predliečebné poradenstvo a následnú starostlivosť o ľudí, ktorých život je komplikovaný psychoaktívnymi látkami a návykovými činnosťami. V reakcii na uvedené organizácia pripravila podujatie, ktorým nielen poukázala na aktuálny stav v prevencii, ale hlavne otvorila priestor pre spoločné hľadanie dostupných zdrojov, inšpirácií a možností v regionálnych podmienkach.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.