Utorok, 25. február 2020
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať

Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.

Trojlístok - Šoltésová

Projekt Neziskovej organizácie Trojlístok, Zdraví občania – zdravé rodiny – zdravé komunity II. , podporený z rozpočtu Mesta Prešov, vyvrcholil odbornou diskusiou za okrúhlym stolom.

Zámerom projektu bolo posilniť povedomie verejnosti o duševnom zdraví s dôrazom na problematiku predchádzania závislostiam ako bariéram zdravého a plnohodnotného života.

Odborníčky a odborníci diskutovali o nových trendoch v prevencii užívania psychoaktívnych látok a návykových činností, analyzovali aktuálnu prax a prezentovali príklady dobrej praxe. Medzi diskutujúcimi boli odborníci z oblasti zdravotníctva, psychológie i školstva. Pozvanie na diskusiu prijal aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

Prevencia v oblasti užívania drog a škodlivých návykových činností – perspektívy a limity, ako znel názov diskusie, bola predstavená ako jedna z kľúčových tém modernej spoločnosti v oblasti duševného zdravia. Komplexnosť faktorov a závažnosť dôsledkov tohto rizikového správania a narastajúce trendy u nás aj v zahraničí upozorňujú, že ide o aktuálnu tému.

Môže sa zdať, že problematike je venovaná dostatočná spoločenská pozornosť. Avšak, podľa štatistických zistení chýbajú spoľahlivé a overené poznatky o účinnosti preventívnych aktivít realizovaných v pomerne hojnom počte v našich podmienkach. Stále sú tiež rozsiahlo využívané málo účinné prístupy, tradičné spôsoby (ako napríklad mediálne kampane, jednorazové podujatia a prednášky na báze informovania, varovných výziev, moralizovania, fascinácie, s cieľom viesť „vojnu proti drogám“), ktoré nemajú potenciál reálnych zmien v správaní cieľovej skupiny.

K výsledkom podujatia patria aj závery, ktoré budú slúžiť ako odporúčania v súvislosti s realizáciou prevencie tak, aby bola maximalizovaná jej účinnosť. Sú formulované v oblastiach trendy, zásady a limity účinnej prevencie. Kľúčovými východiskami sú najmä voliť komplexné stratégie (v rámci zdravého životného štýlu, nielen so zameraním na drogy) a využívať ich rôzne kombinácie; zohľadňovať špecifiká konkrétnej cieľovej skupiny, ale i celého prostredia; zameriavať sa viac na správanie a menej na informácie; uprednostniť dlhodobé pred jednorazovými aktivitami a realizovať komplexné hodnotenie účinnosti.

Činnosť organizácie Trojlístok je zameraná práve na prevenciu, predliečebné poradenstvo a následnú starostlivosť o ľudí, ktorých život je komplikovaný psychoaktívnymi látkami a návykovými činnosťami. V reakcii na uvedené organizácia pripravila podujatie, ktorým nielen poukázala na aktuálny stav v prevencii, ale hlavne otvorila priestor pre spoločné hľadanie dostupných zdrojov, inšpirácií a možností v regionálnych podmienkach.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja si prevzali ocenenia
Trinásť laureátov ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019 si prevzalo svoj honor na veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020 v Bratislave. Ocenenia udeľovali predseda Prešovského samosprávneho kraja, Milan Majerský a predseda KOCR Severovýchod Slovenska, Michal Sýkora.
Fašiangová zábava roztancovala prešovských seniorov
Prešovskí seniori sa stále radi stretávajú a zabávajú. V PKO Čierny orol tentoraz zažili pravú fašiangovú zábavu ako za mladých čias.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.