Utorok, 25. február 2020
Meniny má Frederik, Frederika | zajtra Viktor

Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami

Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.


Na Slovensku existuje približne 1500 kresťanských zborov, keďže takmer každý kostol má svoj spevácky zbor. Tie sa potom delia na detské, mládežnícke a dospelácke. „Spievajú buď bez nástrojov, napríklad štvorhlasné žalmy, ale mládež má často v zbore aj hudobné nástroje a svoju kapelu. Iní zas spievajú gospelové veci. Náš zbor je trošku iný tým, že nás sprevádza kapela. Ale vystupujeme tiež na trojkráľových koncertoch alebo bohoslužbách“ hovorí Marcel Baláž z Gregosu.

Prvýkrát v klube
Tento zbor funguje tridsať rokov a vystupoval už na rôznych miestach. Okrem koncertov pre Jána a Martinu sa predstavili hneď dvakrát v rámci jedného ročníka na obľúbenom festivale Pohoda. Do klubu idú prvýkrát. Marcel Baláž netají, že sobotňajší klubový koncert je výzvou pre celý zbor. „Pravdupovediac sami nevieme čo máme očakávať. Povedali sme si, že do toho ideme všetci a napriek tomu, že netušíme čo nás čaká, či prídu návštevníci a ako to príjmu, bude to pre nás nová skúsenosť a môžeme len získať.“

Nový klip natáčali na Mikuláša
Spevácky zbor Gregos oslovil na novoročný koncert Martin Višňovský, ktorý sa stará o dramaturgiu Stromoradia. Okrem klasických aj šarišských kolied odznie zemplínska koleda Narodzil še nam, ku ktorej Gregos uverejnil na Štedrý deň videoklip. Koleda má len dve slohy, preto požiadali pani učiteľku Petronelu Míčovú z Veľkého Šariša, ktorá zbiera ľudové piesne a píše básne, aby doplnila ďalšie slohy. „Cez noc napísala tri slohy, ktoré sme ešte trochu upravili. Videoklip sme natáčali v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove 6.12. , kedy vybuchla bytovka na Mukačevskej. Veľmi nás to zasiahlo, ale natáčanie sme nevedeli presunúť na iný termín, “ priznáva Marcel Baláž. Premiéru mal v televízii Folklorika a obohatenú verziu Gregosu o ďalšie slohy spievali už aj v iných kostoloch.

Gregos – Narodzil še nam
Sobota bude symbolickou bodkou Stromoradia za Vianocami. Gregos preto obohatil svoj repertoár a odznejú tiež skladby, ktoré síce nie sú náboženské, ale speváci ich majú radi, prípadne sa k nim viaže nejaký príbeh. „So Simou Martausovou sme spievali jej pesničku Baránok a radi na to spomíname. Tiež sa nám páči pieseň Vianočná od Miroslava Žbirku.“ Odznie tiež skladba z filmu Juraja Jakubika Nejasná správa o konci sveta. Hudbu k tomuto filmu zložil Ondřej Soukup, ktorý nedávno v Prešove koncertoval s Richardom Müllerom a Michaelom Kocábom, s ktorými pôsobil v Pražskom Výběre.

Najbližšie koncerty v Stromoradí (priebežne aktualizované)

foto: Danali Foto

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania idú prezentovať tradičné slovenské jedlá na kuchársku olympiádu
18. februára budú kuchári z Prešova predvádzať svoje umenie na kuchárskej olympiáde v Stuttgarde. Súťažiť budú v kategórii Community catering Teams. Súperiť budú s kuchármi z Taiwanu, Malaysie, Švédska, Chorvátska, Ameriky či Švajčiarska.
Gabriela Marcinková: Predpokladám, že Sviňa vyvolá veľkú spoločenskú diskusiu
Film Sviňa sa stáva čoraz častejšou témou spoločenských rozhovorov. Už z traileru je zjavné, že pôjde o drsný film, ktorý naozaj verne znázorní realitu, ktorú dnes na Slovensku žijeme. Na premiéru v Prešove príde aj rodáčka Gabriela Marcinková.
Peter Cmorik šokuje fanúšikov i blízkych! Havária na motokárach!
O tom, že život človeka dokáže zmeniť jediná sekunda, sa presvedčili už mnohí. Najnovšie sa do kategórie ľudí, možno až s fatálnymi skúsenosťami tohto druhu, zaradil i slovenský spevák Peter Cmorik, pre ktorého sa stala takmer osudnou jazda na motokárach. I keď, našťastie, „iba“ vo videoklipe k najnovšej skladbe Dnes to príde.
Študenti Pedagogickej fakulty pomáhali športovcom s intelektuálnym znevýhodnením
Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
Slanská bude zelenou oddychovou zónou
Mesto Prešov chystá verejné obstarávanie pre projekt revitalizácie verejného priestranstva na Slanskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová. Pribudne zeleň, lavičky i nové osvetlenie.
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia víťazov jubilejnej fotosúťaže
V Rákociho paláci vystavia víťazné diela fotosúťaže Náš príbeh. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v utorok 11. februára v rámci kampane Národný týždeň manželstva. Na Slovensku sa organizuje jubilejný desiatykrát.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.