Sobota, 03. december 2022
Meniny má Oldrich | zajtra Barbora, Barbara

Východoslovenskí archeológovia sa v Stropkove stretnú s kolegami z Poľska a Ukrajiny

Odborníci z oblasti archeológie predstavia v Stropkove výsledky svojich teoretických bádaní, ale aj horúce novinky z terénnych výskumov. Tri desiatky archeológov si v reprezentačnej sieni kaštieľa vypočujú 11 prednášok a 4 posterové prezentácie. Na seminári budú prezentované aj nové informácie o archeologických dokladoch osídlenia v okolí Stropkova.

Pozvánka

Stretnutie východoslovenských archeológov sa uskutoční po prvýkrát na pôde Krajského múzea v Prešove, pod ktoré Kaštieľ Stropkov organizačne patrí. Podľa archeologičky Márie Kotorovej je stretnutie východoslovenských archeológov unikátnym podujatím, ktoré si táto komunita udržuje už 28 rokov.

“Archeológovia, najmä tí, ktorí pôsobia osamotene na svojich pracoviskách, našli v tomto podujatí možnosť výmeny názorov a často aj riešenia dielčich problémov svojej vedeckej práce, ” vysvetľuje PhDr. Mária Kotorová, PhD. , archeologička Krajského múzea v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ Stropkov.

Na seminári budú prezentované výsledky dlhodobejších výskumov bádenskej kultúry a keltskej keramiky, ale aj aktuálne výsledky z prebiehajúcich výskumov, napríklad vo významnej lokalite Nižná Myšľa.

“Účastníkom podujatia predstavíme novinky v oblasti dokumentačných a prezentačných metód v archeológii a pripravená je prehliadka výskumu severovýchodnej veže Stropkovského hradu, ktorý prebieha v tesnej blízkosti kaštieľa, ” prezradila Kotorová.

Medzi vzácnych hostí podľa nej určite patrí aj významná slovenská archeologička Dr. M. Lamiová-Schmiedlová, Csc. , zakladateľka týchto stretnutí. Novinkou aktuálneho podujatia bude účasť poľského zástupcu – Mgr. Jana Gancarského, riaditeľa Podkarpatského múzea v Krosne a medzinárodnú účasť doplní doc. Igor Prochnenko, PhD. z Užhorodskej národnej univerzity.

“Sme radi, že múzeum pomôže aj týmto odborným podujatím vytvárať priestor pre konštruktívnu a verím že aj prínosnú diskusiu archeológov pôsobiacich na východnom Slovensku o aktuálnej situácii vedeckého výskumu u nás i v zahraničí, ” dodal JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením.

Odborný seminár Stretnutie východoslovenských archeológov sa uskutoční v stredu 13.11.2019 o 9.30. h v Kaštieli Stropkov. Hlavným organizátorom je Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV v Nitre. Spoluorganizátormi podujatia sú Archeologický ústav SAV Nitra a Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ Stropkov.

Sledovanie stavebných prác v blízkosti Stropkovského hradu v r. 2016 - pri stavbe farskej budovy Rim.kat. cirkvi

Sledovanie stavebných prác v blízkosti Stropkovského hradu v r. 2016 - pri stavbe farskej budovy Rim.kat. cirkvi
Z výskumu Stropkovského hradu v r.2006- 2007

Z výskumu Stropkovského hradu v r.2006- 2007
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK