Pondelok, 23. november 2020
Meniny má Klement | zajtra Emília

Na 1. ročníku Onco Games 2019 súťažili aj Prešovčania

Tri dni športu a zábavy pre deti z celého Slovenska pripravili organizátori z Občianskeho združenia Športom k radosti z Prešova, ktorí v spolupráci s NADÁCIOU X-BIONIC® SPHERE pripravili 1.ročník športových hier pre deti po onkologickej liečbe - Onco Games 2019. V Šamoríne sa predstavili aj Prešovčania.

Na prvé športové hry detí po onkologickej liečbe prišlo 7. až 9. mája 2019 do Šamorína 37 detí. Medzi nimi sa predstavilo aj päť detí z Prešova, štyri z okolia nášho mesta a ďalšie od Popradu, Kežmarku, Košíc, Sečoviec, ale aj od Žiliny, Trnavy, Bratislavy a Šamorína. Títo športovci spoločne pri otvorení vypustili k oblakom 37 balónov, ktoré symbolizovali počet účastníkov. I keď toto športové podujatie bolo venované predovšetkým deťom, ktoré absolvovali liečbu onkologického ochorenia, priestor dostali aj ich rodinní príslušníci a priatelia.

„Privítali sme aj dieťa, ktoré je momentálne v liečbe, jeho rodičov, ktorým tento deň priniesol množstvo motivácie v ďalšej liečbe. Každý z účastníkov získal medailu Onco Games, ktorú im odovzdal sám prezident SOŠV Anton Siekel, “ povedala predsedníčka občianskeho združenia Športom k radosti Monika Brillová.

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, mal nad podujatím záštitu a Onco Games 2019 prišiel aj otvoriť. Navyše so zástupcami NADÁCIE X-BIONIC® SPHERE si zahral aj futbal proti výberu chlapcov. Zápas skončil nerozhodne, rozhodli až penalty v prospech víťazstva detí.

Do brány sa po súťažnom zápase postavil aj Anton Siekel a deti z mladšej kategórie sa mu snažili dať gól. Medzitým sa už súťažilo v atletike, neskôr v petanque a rôznych netradičných športových disciplínach, aby sa zapojili všetky deti. Je veľmi dôležité doplniť, že išlo o deti z rôznych kútov Slovenska, rôzneho veku a rôznych zdravotných ťažkostí.

Na ďalší deň účastníkov v nádhernom počasí čakali bežecké preteky pre všetkých - 7. ročník Pomlé Run. Na štart sa tak postavilo až 59 tímov, z toho 12 tímov tvorili účastníci Onco Games. Štafetový rodinný beh (150x300x300m) zvládli fantasticky a štafeta dvoch detí po onkologickej liečbe - Stanka s Dodom a otca Stana - skončila na skvelom celkovom 3. mieste.

„Na podujatí Onco Games nejde o víťazstvá, tieto deti už zvíťazili v boji so zákernou chorobou, avšak symbolicky v Deň víťazstva tam stáli na pódiu ako víťazi, “ zdôraznila Monika Brillová a doplnila: „Výťažok z podujatia Pomlé Run 7 vo výške 5110 € venovali organizátori a hlavný partner CZ Slovakia, a.s. nášmu združeniu na podporu podujatia Onco Games 2019. Prepojili sa dve podujatia s nádhernou myšlienkou a my sa chceme poďakovať týmto skvelým ľuďom. Financie využijeme na usporiadanie športových hier pre deti po onkologickej liečbe.“

V šamorínskom športovom areáli deti súťažili nielen v atletike a vo futbale, ale tiež v lukostreľbe, stolnom tenise, bowlingu, plávaní a absolvovali aj gymnastiku.

V posledný, tretí deň, deti ešte stihli prehliadku stajní koníkov. Nadšene obdivovali luxusné podmienky, ktoré tam majú - okrem bežiaceho pásu pre kone, majú aj svoj bazén, tréningové haly a špeciálne podložie pre tréning, ako aj pre ich súťaže. Deti si učesali a pohladkali poníka a odniesli si krásne spomienky.

Upršaný deň vôbec nevadil, pretože pokračovali gymnastikou po vedením odborných trénerov XBS gymnastics. Väčšina z účastníkov pritom nemala skúsenosti s týmto športom, ale pod fantastickým vedením dokázali aj nemožné. Zapojili sa tiež rodičia a vďaka nadšeným výkonom všetkých tak možno v niekom zostane zapálený záujem o gymnastiku.

Ukončenie hier bolo v znamení ďakovania. To patrilo všetkým účastníkom, organizátorom i dobrovoľníkom, špeciálne však NADÁCII X-BIONIC® SPHERE a správkyni nadácie Oľge Pažitnej, ktorej deti odovzdali účastnícky dres a ručne maľovaný ďakovný obraz so stromom a ich podpismi. Každý jej tak odovzdal kúsok seba.

„Spoznal som nových, a zároveň skvelých ľudí, ktorí sú nesmierne úžasní. Vďaka Onco Games som mal jeden z tých najšportovejších dní v mojom živote a navyše s takými špeciálnymi ľuďmi, “ zhrnul svoje pocity z týchto unikátnych športových hier Lukáš.

Emóciám sa neubránila ani mamička Zuzana: „Začleniť dieťa po náročnej liečbe do bežného života je pre každého rodiča veľmi dôležité. Súvisí to s tým, že určitá etapa ich života sa odohráva za dverami oddelenia, kde sa nechceli ocitnúť. Ale vydržali to, aby pri Vás ostali a teraz im chcete dať všetko. A to dostávali počas troch dní v X- bionic sphere, počas ONCO GAMES 2019. Zažiť pocit víťaza v disciplínach, ktoré limituje zdravotný stav, v nich ešte dlho pretrvá. Keď Martin bežal so zdravými rovesníkmi, pri dobiehaní do cieľa mne, ako matke, tiekli slzy dole tvárou. Ďakujem.“

Prvé športové hry pre deti po onkologickej liečbe boli zároveň sústredením a prípravou pre mladých športovcov, ktorí budú Slovensko reprezentovať na medzinárodných podujatiach. Už začiatkom júla tohto roka odlieta výprava do Ruska, kde sa zúčastní 20 detí na X. The World Children's Winners Games 2019 - Svetové detské hry víťazov 2019 na štadióne CSKA v Moskve a koncom júla na prvé medzinárodné majstrovstvá vo futbale Onko Liga vo Varšave pre 18 detí.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešov už pozná víťaza verejného obstarávania na výstavbu nového futbalového štadióna
Mesto Prešov je o krok bližšie k výstavbe nového futbalového štadióna. Víťazom verejného obstarávania na výstavbu štadióna FUTBAL TATRAN ARÉNA je spoločnosť AVA-stav, s.r.o. Návrh zmluvy bude predložený na rokovanie do mestského aj do krajského zastupiteľstva.
Vstupná budova na prešovskom velodróme postupne získava nový vzhľad
Mesto Prešov pokračuje v obnove svojho unikátneho cyklistického velodrómu. Po rekonštrukcii interiéru vstupnej budovy prišlo na rad aj zateplenie a nová fasáda.
Prešovskí volejbalisti po úspešnom víkende na čele tabuľky
Hráči VK MIRAD UNIPO Prešov sú novými lídrami volejbalovej extraligy mužov. Zverenci Mareka Kardoša vyhrali v sobotňajšom zápase 5. kola nad TJ Spartak Myjava 3:0 a vystriedali svojho súpera na čele tabuľky. Líderskú pozíciu si poistili v nedeľňajšej dohrávke 1. kola na palubovke VK OSMOS Prievidza po rovnakom výsledku 3:0 a za 24 hodín získali 6 bodov.
Víťazný návrat na palubovku, hádzanári Tatrana Prešov zdolali Šaľu o 10 gólov
Hádzanári Tatrana Prešov sa do zápasového diania vrátili po vynútenej prestávke, spôsobenej povinnou karanténou, na víťaznej vlne. V dohrávanom stretnutí 7. kola Slovnaft handball extraligy uspeli na palubovke HKM Šaľa 34:24 (19:13).
Prešovskí volejbalisti zdolali aj nováčika z Bratislavy
Hráči VK MIRAD UNIPO Prešov natiahli víťaznú sériu od začiatku sezóny na šesť zápasov. V sobotňajšej dohrávke 3. kola extraligy zdolali na domácej palubovke VKP Bratislava 3:0 (25:23, 25:20, 25:23).
Hádzanári Tatrana Prešov zvíťazili nad ŠKP Bratislava o 10 gólov
V predohrávanom stretnutí 12. kola Slovnaft handball extraligy zvíťazili hráči Tatrana Prešov nad tímom ŠKP Bratislava o 10 gólov 31:21 (19:10).
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.