Piatok, 29. marec 2024
Meniny má Miroslav | zajtra Vieroslava

Ministri vnútra krajín V4 sa stretli vo Varšave – riešili dôležité témy

Popri slovenskom predsedníctve v Rade EÚ, sa začalo 1. júla 2016 aj poľské predsedníctvo vo V4 (bude trvať rok) a české predsedníctvo v Salzburskom fóre (2. polrok 2016).

V pondelok 11.júla 2016 sa stretli ministri členských štátov V4 vo Varšave a  rokovali o dôležitých témach ako je migrácia a azylová politika EÚ. Okrem ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, sa zúčastnil minister vnútra Poľskej republiky Mariusz Blaszczak, námestník ministra vnútra ČR Jiří Nováček a minister vnútra Maďarska Sándor Pintér. Robert Kaliňák, minister vnútra SR: “Nebývalo zvykom v minulosti mať stretnutia ministrov vnútra v rámci V4. Realita si to ale vynútila. Som rád, že štáty V4 v rámci tém migrácie, ale aj boja proti terorizmu, prichádzajú s návrhmi, ktoré môžu byť európske a najmä flexibilné“.

Predstavitelia jednotlivých štátov rozoberali najmä priority Sk pres, program poľského predsedníctva a Salzburského fóra, a spoločnú pozíciu krajín V4 v rámci migračnej a azylovej politiky EÚ.

Minister vnútra SR Robert Kalinák predstavil základné postoje Slovenského  predsedníctva v Rade Európskej únie. Zameria sa na migráciu ako na jednu z najvážnejších výziev, ktorým únia v súčasnosti čelí. Chceme nájsť udržateľné riešenia pre všetky členské štáty a pre EÚ ako celok. Slovenské predsedníctvo sa okrem prebiehajúcich činností sústredí na poskytnutie adekvátnych východísk a pomoci počas akejkoľvek núdze, ktorá môže nastať. Vyvinieme maximálne úsilie na podporu pokroku legislatívnych návrhov. Predsedníctvo bude v oblasti migrácie promotérom pozitívnej agendy, ako sú inteligentné hranice, či systém modrých kariet, ktoré podporia legálne spôsoby migrácie do EÚ. Chceme byť „honest broker“ – zmierovateľom zlaďujúcim postoje.
Poľské predsedníctvo V4 sa chce sústrediť na koordináciu stanovísk V4 na úrovni EÚ, predovšetkým pokiaľ ide o reformu azylového systému, reformu systému ochrany hraníc a integritu Schengenu.

Pokiaľ ide o policajnú spoluprácu, poľské predsedníctvo plánuje množstvo pracovných stretnutí, workshopov a konferencií zameraných na boj proti organizovanej ekonomickej kriminalite, drogovej kriminalite, počítačovej kriminalite a proti terorizmu a extrémizmu.

V rámci programu predsedníctva ČR v Salzburskom fóre budú v centre pozornosti naďalej otázky migrácie, ochrany hraníc a terorizmu – tie budú aj témou ministerskej konferencie Salzburského fóra 3. a 4. novembra na Pražskom hrade. Ďalej sa zamerajú na posilnenie spolupráce pri cezhraničnom pátraní po deťoch, ochrana svedka, prekurzory na výrobu metamfetamínu policajná etika a integrita. Stretnutie policajných prezidentov sa bude konať 12. a 13. októbra.

Krajiny sa zhodli na tom, že cesta vyriešenia krízy je cestou solidarity, vzájomná spolupráca a kooperácia. Ako podotkol Robert Kaliňák: „Prioritou V4 je ochrana vonkajších hraníc a predovšetkým ochrany maďarskej hranice, ktorá leží na tzv. Balkánskej ceste. Situácia na tejto trase sa aj vďaka prijatým opatreniam zlepšila.“ . Krajiny V4 preto podporujú vznik Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a „inteligentných hraníc“ (modernizácia technického vybavenia). Taktiež sa zhodli na tom, že je potrebné podporovať tretie krajiny, kde sa krízy rodia, tzn. vítajú plán Európskej komisie na vytvorenie „migračných partnerstiev“.
„Dublinský dohovor“ je veľmi citlivou témou, ktorú však krajiny V4 vnímajú rovnako a nie sú zástancami povinných kvót, zastávajú názor, že riešenie relokácie by malo byť na dobrovoľnej báze a efektívnym spôsobom, ktorý prináša výsledky. Príkladom je Gabčíkovo na Slovensku, kde sú dočasne umiestnení žiadatelia o rakúsky azyl. „Na jednej strane chceme pomôcť s ľudskými zdrojmi (naši policajti pracovali na maďarskej hranici, aktuálne máme policajtov v Macedónsku), na druhej strane chceme pomáhať utečencom, ktorí sú aktuálne v táboroch v Turecku, Libanone a ďalších krajinách, je to cielená pomoc. Najlepšie riešenie je zastaviť tok migrácie“, poznamenal minister vnútra SR.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK