Pondelok, 17. máj 2021
Meniny má Gizela | zajtra Viola

Od júla sú účinné nové zákony upravujúce voľby a volebnú kampaň, ich prijatie ocenilo GRECO

Dňa 1. júla 2015 nadobudli účinnosť nové zákony, ktoré zjednotia základné pravidlá pre všetky druhy volieb vrátane vedenia volebnej kampane a zabezpečia väčšiu transparentnosť financovania politických strán a volebných kampaní.

Ide o zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a zákon č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani. Zákonom č. 181/2014 Z. z. bol novelizovaný aj zákon č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach.

Zákony predložené Ministerstvom vnútra schválila Národná rada SR v máji 2014 po niekoľkomesačnej diskusii za účasti politickej opozície a tretieho sektora. Prijatie predmetných zákonov ocenila Skupina štátov proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy, Slovensko tak prestalo byť monitorované za neplnenie odporúčaní v oblasti transparentnosti financovania politických strán.

Jednou z najdôležitejších zmien je vznik Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá bude nezávislým orgánom na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb.

Nová legislatíva bude upravovať pravidlá pre voľby do NR SR, Európskeho parlamentu, voľby prezidenta SR, ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta SR, voľby do orgánov samosprávnych krajov a samosprávy obcí a spôsob vykonania referenda. V súčasnosti sú jednotlivé druhy volieb a referenda upravené v šiestich samostatných zákonoch.

Zákon o volebnej kampani zjednotil lehotu volebného moratória na 48 hodín predo dňom konania volieb a zakotvil strop výdavkov na kampaň pre všetky druhy volieb, ako aj inštitút osobitných transparentných účtov, z ktorých sa bude financovať kampaň. V čase 14 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania bude zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Pri druhom kole volieb prezidenta alebo predsedu samosprávneho kraja je to sedem dní predo dňom konania druhého kola volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania. Zavádzajú sa tiež nové kontrolné mechanizmy a sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani.

Zjednotí sa úprava hlasovacích lístkov, bude sa už iba „krúžkovať". Oznámenie o čase a mieste konania volieb sa bude doručovať systémom „jedna zásielka do domácnosti“, čiže nie každému voličovi. Zavádza sa možnosť vyhotovenia zápisníc okrskových volebných komisií v elektronickej forme. Novo sa upravuje odkladanie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov do osobitnej schránky, ktorá musí byť zapečatená, aby sa znemožnila manipulácia.

Prvé voľby, ktoré sa budú riadiť novými volebnými pravidlami, budú budúcoročné parlamentné voľby.

Viac informácií na www.minv.sk.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.