Streda, 16. jún 2021
Meniny má Blanka, Bianka | zajtra Adolf

PSK ponúka obciam materiál a náradie na úpravu okolia ciest

Pri zveľaďovací obcí chce pomôcť aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Obce už vďaka nezamestnaným i poberateľom sociálnych dávok svoje priestranstvá upratujú a čiastočne aj opravujú, samospráva im teraz ponúka ďalšiu pomoc v podobe materiálu a pracovných pomôcok.

Podmienkou je využitie týchto ľudí pri úprave okolia regionálnych ciest.

Snažíme sa len využiť sedliacky rozum. Obce majú občanov z úradu práce, nám zase chýbajú pracovníci na jednoduché práce pri údržbe ciest II. a III. triedy. Preto ponúkame obciam aktívnu spoluprácu: ony poskytnú pracovníkov, my zabezpečíme materiál a pracovné prostriedky. Výsledkom budú vykosené priekopy, čisté parkoviská a upravené okolie ciest“, priblížil podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Radoslav Čuha.

Nezamestnaní môžu takto čistiť a upratovať priekopy, rigoly, čistiť priepusty, natierať zábradlia a zvodidlá, čistiť dopravné značky, prerezávať stromy a kríky, kosiť priekopy, zapojiť sa do zimnej údržby, napríklad čistenia mostov od snehu.

Spoluprácu s prešovským úradom práce i krajskými cestármi si už vyskúšali v dvoch obciach Prešovského okresu - Bajerove a Kvačanoch. V Bajerove pracuje v súčasnosti osem pracovníkov. "Zabezpečujú čistenie verejných priestranstiev, cintorína a vykonávajú rôzne pomocné stavebné práce, " vymenoval starosta Vladimír Mrúz.

Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej napriek tomu viacerí starostovia nemajú záujem o spoluprácu s úradmi práce pri čistení ciest mimo katastra obce, pretože to prináša viac práce, predovšetkým pre malé obce. To potvrdil starosta Kvačian Pavol Veteráni: "Je to veľká pomoc, ale tiež to máme náročnejšie. Máme rovnaké povinnosti ako veľká obec, ale chýba nám aparát, ktorý by to organizačne zabezpečil." Obec musí pracovníkov vybaviť ochrannými pracovnými prostriedkami, zodpovedá za označenie pracovísk a dodržiavanie bezpečnosti pri práci a predovšetkým im musí určiť prácu. "Vyžaduje si to dosť námahy. Nestačí totiž zadať prácu. Ak chceme, aby niečo robili, musíme ich kontrolovať. Ale robíme to pre obec a pre nás všetkých. Stojí to za to, " doplnil Mrúz.

Model, ktorý sa osvedčil v Bajerove a Kvačanoch, chce krajská samospráva postupne rozšíriť do celého kraja. Teraz sa sústreďuje na okresy Prešov a Sabinov, ale postupne chce ísť ďalej.

Vyzývame starostov týchto okresov, aby ohlásili svoj záujem na Správe a údržbe ciest PSK a využili možnosť, že im pre pracovníkov poskytneme pracovný materiál“, povedal Čuha.

V Prešovskom a Sabinovskom okrese je 134 obcí. V prípade záujmu sa môžu kontaktovať emailom alebo telefonicky na Ladislava Holíka zo Správy a údržby ciest PSK, ktorý je koordinátorom týchto aktivít.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.