Štvrtok, 11. august 2022
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

Francúzi majú záujem zriadiť v meste bilingválne gymnázium

O rozšírení vzájomnej spolupráce rokovali v závere týždňa predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík a veľvyslanec Francúzska v SR Didier Lopinot.

Spolupráca s departmentom Horné Pyreneje, ktorá sa začala ešte v roku 2005, bola doteraz zameraná predovšetkým na rozvoj turizmu. Podľa Chudíka majú regióny mnoho spoločného. „My máme Lomnický štít, Horné Pyreneje Pic du Midi – na oboch sú lanovky a observatóriá. Rovnako sú v našich regiónoch umiestnené aj najznámejšie pútnické miesta oboch krajín – Lurdy a Levoča“, vyhlásil. Predseda PSK tiež upozornil na myšlienku zriadiť charterovú leteckú linku medzi letiskami v Poprade a v Tarbes. „Zatiaľ zostalo len pri nápade, aj keď si myslím, že je to dobrý zámer a mohli by sme sa k nemu vrátiť“, zdôraznil.

Francúzsky veľvyslanec by rád rozšíril spoluprácu aj do oblasti vzdelávania. „Máme záujem spolupracovať na vytvorení bilingválnej sekcie na jednom z prešovských gymnázií“, konkretizoval. Ak by sa tento zámer začal realizovať, prvá bilingválna francúzska trieda gymnázia by mohla byť otvorená v školskom roku 2016-2017. „Vítam túto myšlienku. Bude to prínos nielen pre školy, ale predovšetkým pre študentov nášho kraja“, skonštatoval Chudík.

Na Slovensku je v súčasnosti päť bilingválnych gymnázií s francúzskou sekciou.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania môžu navštíviť Vodný bar a zadarmo sa osviežiť
Na Hlavnej ulici pribudol Vodný bar, v ktorom sa môžu Prešovčania osviežiť a doplniť pitný režim počas letných horúčav.
Futbalové ihrisko pri ZŠ Prostějovská bude mať nový umelý trávnik
V týchto dňoch sa začali stavebné práce na futbalovom ihrisku v areáli ZŠ Prostějovská, kde už čoskoro pribudne nový umelý futbalový trávnik v limetkovo zelenej farbe. Slúžiť bude celému 1. FC Tatran Prešov, vrátane detí z Futbalovej akadémie 1. FC Tatran Prešov. Nový trávnik budú využívať aj žiaci zo ZŠ Prostějovská.
Prešov Karate Kids sa zúčastnili svetovej súťaže!
Mesto Prešov úspešne ukončilo úpravy plôch na Mukačevskej ulici
Po rekonštrukcii chodníka vedúceho k Materskej škole na Mukačevskej ulici zrealizovalo mesto Prešov aj rozsiahlu obnovu okolitých plôch vnútroblokov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK