Štvrtok, 11. august 2022
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

V Prešovskom kraji digitalizujú 8124 kultúrnych pamiatok

Prešovský samosprávny kraj (PSK) začal s digitalizáciou historických artefaktov jednotlivých múzeí a inštitúcií v jeho pôsobnosti.

(ilustračné foto: TASR)
(ilustračné foto: TASR)

Zdigitalizovaných bude 8124 kultúrnych pamiatok. Do konca realizácie projektu bude zverejnených na webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja 30 percent z týchto kultúrnych pamiatok, teda zhruba 2500. Do digitalizácie sa zapojilo sedem inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Ide o Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, Šarišské múzeum v Bardejove, Podtatranské múzeum v Poprade, Krajské múzeum v Prešove, Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou, Vihorlatské múzeum v Humennom a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Celková suma na realizáciu projektu je 1,48 milióna eur“, povedal vedúci odboru regionálneho rozvoja Úradu PSK a projektový manažér František Barnáš.

Pamiatky by mali byť zdigitalizované do marca 2015 a proces by mal prebiehať v štyroch rôznych technológiách - fotogrametria, digitálna fotografia, 3D skenovanie a objektová panoráma. Najmenší objekt - trojmilimetrové perly sa už podarilo zdigitalizovať, najväčším objektom na zdokumentovanie je pravdepodobne kostolík v Humennom. Podľa vedúceho projektu a technického koordinátora Borisa Hurbaniča na projekte pracuje v súčasnosti približne 17 ľudí a po zdokumentovaní by mala byť celková veľkosť materiálu približne 100 terabajtov.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK