Štvrtok, 11. august 2022
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

Až 58 % obcí kraja nemá záväzný územný plán

Stav územnoplánovacej dokumentácie v PSK je alarmujúci. Prešovský samosprávny kraj obstaráva nový územný plán samosprávneho kraja. V súčasnosti v rámci prípravných prác zhromažďuje aktuálne informácie od orgánov verejnej správy, právnických subjektov a verejnosti. Jedným zo základných vstupných údajov je prehľad o stave územných plánov miest a obcí samosprávneho kraja.

Zo 665 obcí a miest samosprávneho kraja až 385 nemá záväzný územný plán, čo predstavuje 57,9 % všetkých sídiel samosprávneho kraja. „Ide o alarmujúce číslo. Len pre porovnanie - je to ako keby žiadne sídlo v bratislavskom ani trnavskom kraji nemalo územný plán, “ upozorňuje Jaroslav Lizák, vedúci oddelenia územného plánovania a životného prostredia Prešovského samosprávneho kraja. Najhoršia situácia je v okrese Medzilaborce, kde územný plán nemá až 91,3 % obcí, naopak najlepšie je na tom okres Poprad, v ktorom každá z 29 obcí má záväzný územný plán spracovaný.

V okrese Prešov sa nachádza spolu 91 obcí, z nich územný plán nemá 36, čo predstavuje 39,6 %.
Obstaranie záväznej územnoplánovacej dokumentácie patrí medzi originálne kompetencie miestnej samosprávy. Je to mimoriadne významná úloha pre obce v nadchádzajúcom období z viacerých dôvodov. Vysvetľuje ich J. Lizák: „V súčasnosti je už v záverečnej fáze legislatívneho procesu príprava nového stavebného zákona. Aktuálna verzia ukladá povinnosť pre všetky obce mať záväzný územný plán. Doteraz táto povinnosť platila len pre obce nad 2 000 obyvateľov.

Pre mnohé samosprávy pôjde o významnú finančnú záťaž rozpočtu obce, keďže náklady na proces obstarávania je možné predpokladať vo výške do 20 000 eur.“ Ďalším dôvodom na urýchlené obstaranie územného plánu je začínajúce programovacie obdobie 2014 až 2020, kedy sa uvažuje o povinnosti viazať čerpanie finančných prostriedkov na existenciu záväzného územného plánu. Obce bez záväzného územného plánu môžu mať takto sťažený prístup k finančným zdrojom z európskych fondov. Tretí dôvod prečo by obec mala prijať územný plán opäť špecifikuje J. Lizák: „Novoprijatý zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku (č. 140/2014 Z.z.) sa nevzťahuje na pôdu, ktorá je v záväznom územnom pláne súčasťou zastavaného územia obce. To výrazne zjednodušuje možnosti jej predaja, alebo kúpy v rozvojových plochách sídiel definovaných práve územným plánom“.

Kým v Prešovskom kraji má územný plán len 280 obcí, v Bratislavskom a Trnavskom takmer každá. Územný plán je základný rozvojový dokument, ktorý reguluje rozvoj obce. Definuje zosuvové územia, zátopové územia, radónové riziká, rieši možnosť bytovej výstavby, ciest, otázky pitnej vody, kanalizácie, energií a mnohé ďalšie. Práve územný plán umožňuje obciam systematicky riadiť rozvoj, ktorý je inak v mnohých prípadoch chaotický.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK