Štvrtok, 11. august 2022
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

Lesníci rátajú škody po kalamite a spriechodňujú turistické chodníky

Takmer 130.000 stromov na území Tatranského národného parku (TANAP) spravovanom Štátnymi lesmi (ŠL) TANAP podľahlo vetru Žofia, ktorý sa vo štvrtok (15.5.) prehnal Tatrami.

(ilustračné foto: TASR)
(ilustračné foto: TASR)

Najväčšie škody za sebou zanechal v lesných porastoch na západ od Gerlachovského štítu, pod Ostrvou, v Tichej a Kôprovej doline na Podbanskom a v lesoch ochranného obvodu Habovka v Západných Tatrách. Značkované turistické chodníky sú v tejto časti národného parku ešte stále ťažko alebo vôbec nepriechodné. Lesné cesty, budovy, turistické chodníky, mosty, zariadenia turistickej siete, brehy potokov a lúky pod hranicou lesa poškodili padajúce stromy a voda z prívalových dažďov. Celkové škody na majetku štátu ŠL TANAP doteraz vyčíslili na takmer 250.000 eur.

V piatom stupni ochrany prírody, teda v bezzásahovom území TANAP leží podľa doterajších odhadov približne 5000 polámaných a vyvrátených stromov. Tatrám tak podľa Pavla Fabiana zo ŠL TANAP hrozí ďalšia lykožrútová kalamita. „Kalamitné drevo sa budeme snažiť spracovať v čo najkratšom čase tak, aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili ďalšiemu množeniu podkôrneho hmyzu. No napriek tomu v území zostanú tisícky kubíkov kalamitného dreva bez spracovania. Obavy máme najmä o oravskú časť národného parku, kde zostáva bez povolenia spracovať približne 8000 metrov kubických kalamitného dreva ako potravinová základňa pre lykožrúta. Problém je o to vážnejší, že vietor poškodil aj lesné porasty nad zdrojom pitnej vody v Oraviciach. Zásobovanie pitnou vodou približne 100.000 obyvateľov Oravy tak môže byť ohrozené“, poznamenáva Fabian. Podľa neho tí, ktorí o spracovaní kalamity budú rozhodovať, by si mali uvedomiť, že keď sa stratí les, ktorý funguje ako špongia, môže sa stať, že sa spod zeme stratí aj pitná voda.

Desať rokov po veternej kalamite poškodil vietor tentoraz už aj novú generáciu tatranského lesa. Ničivou silou na ploche presahujúcej 50 hektárov zasiahol mladé lesné porasty najmä v okolí Smokovcov. Z koreňov vyvrátené a preváľané sú predovšetkým listnaté dreviny, jarabina, breza, rakyta a spomedzi ihličnatých smrekovec. Škoda v lese je podľa Fabiana o to väčšia, že vietor poškodil tohtoročnú úrodu semena a šišiek u smreka, smrekovca i borovice.

Od piatka (16.5.) minulého týždňa prerezávajú tatranskí lesníci hlavné dopravné tepny intravilánu mesta Vysoké Tatry a dotknutých obcí na Orave. Postupne spriechodňujú aj značkované turistické chodníky. V súčasnosti sú po vysokohorské chaty spriechodnené chodníky vo Veľkej Studenej doline a v Malej Studenej doline. Priechodná je už aj lesná cesta na Popradské pleso a lesná trasa na Sliezsky dom. Stále nepriechodné sú turistické chodníky v týchto smeroch. „Zatiaľ stále nepriechodná je aj Tichá a Kôprová dolina na Podbanskom. Do odvolania je nepriechodný aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca vedúci z Červeného Kláštora do Lesnice v oboch smeroch“, dodáva Fabian. Na chodník tu spadlo niekoľko kamenných lavín.

Až do utorka 27. mája bude podľa informácií o spracúvaní kalamitného dreva nepriechodná aj štátna cesta medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. V oravskej časti TANAP je prerezaný a už priechodný červeno značený turistický chodník vedúci zo Zuberca na Zverovku. Na Oraviciach a na Zverovke sú prístupné všetky turistické chodníky, na ktorých neplatí sezónna uzávera turistických chodníkov. „Následky víchrice odstraňujeme postupne aj na ostatných turistických chodníkoch v pásme lesa na celom území TANAP. Turistov a návštevníkov TANAP a v Pieninách Prielomu Dunajca však aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť“, uzavrel Fabian.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK