Utorok, 07. február 2023
Meniny má Vanda | zajtra Zoja

Za povodne v Kežmarku môže výrub lesov, tvrdí R. Kaliňák; majitelia sa bránia

Zatiaľ čo za príčinu povodní v Prešove označil minister vnútra Robert Kaliňák stavbu obchvatu mesta a nedodržané protipovodňové opatrenia u stavebníka, v Kežmarku vidí príčinu vo výrube stromov v bývalom vojenskom obvode (VO) Javorina.

Na snímke ľudia sa pozerajú na autá zakliesnené pod mostom v rozvodnenom potoku v obci Jurské okr. Kežmarok 16. mája 2014 (foto: TASR)
Na snímke ľudia sa pozerajú na autá zakliesnené pod mostom v rozvodnenom potoku v obci Jurské okr. Kežmarok 16. mája 2014 (foto: TASR)

Vyrúbané stromy a po nich zanechané holiny nedokážu zachytiť množstvo vody a do dvoch hodín sa voda, ktorá padá do kopcov, objavuje v mestách a nakoniec aj v pivniciach domov, ktoré sú v okolí samotnej Ľubice, ktorá je prítokom Popradu v Kežmarku“, povedal dnes v Prešove Kaliňák.

Podľa jeho slov pokiaľ by za výrubom nasledovalo klasické poctivé hospodárenie, ktoré má zabezpečiť postupný rast nových lesov, príroda by dokázala rozložiť odtok vody na čas dlhší ako čas dažďa. To je aj problém bývalého vojenského obvodu v okolí Kežmarku, poznamenal minister. Ak by sa v lesnom hospodárstve niečo urobilo, spolu s protipovodňovými opatreniami by to prinieslo odľahčenie severovýchodu Slovenska od povodní.

Reštituenti z bývalého vojenského obvodu Javorina v Kežmarskom okrese sa dôrazne ohradzujú voči vyjadreniam ministra Kaliňáka k povodňovej situácii v oblasti Kežmarku.

Tieto majetky do dnešného dňa neboli fyzicky majiteľom vydané. To znamená, že majitelia sú len na papieri a nemajú žiaden prístup ani možnosť nakladať so svojím majetkom, nieto ešte ťažiť drevo“, uviedol predseda družstva Ruskinovce pri Ľubici Karol Galek s tým, že výruby a holoruby tu prebiehali od 50. rokov minulého storočia hospodárením štátu a neskôr Vojenských lesov SR v tejto oblasti. „To znamená predĺžená ruka štátu systematicky toto prostredie ničila viac ako 50 rokov“, dodáva Galek.

Prvýkrát sa to podľa neho ukázalo pri povodniach v roku 2010, pričom VO Javorina bol zrušený až k 1. 1. 2011. „Takže pôvodní majitelia ťažko mohli tento stav spôsobiť“, konštatuje Galek a dodáva, že v súčasnosti štát poškodzuje ľudí žijúcich v okolí Kežmarku tým, že nerobí žiadne protipovodňové opatrenia ani zodpovedné lesné hospodárstvo. „Práve naopak holorubmi tento stav spôsobil. Od ministra Kaliňáka žiadame ospravedlnenie a taktiež vyjadrujeme obrovskú ľútosť nad našimi krajanmi, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii“, uzavrel Galek.

Na snímke poškodená cesta III. triedy medzi obcami Holumnica a Jurské v okrese Kežmarok 16. mája 2014. (foto: TASR)

Na snímke poškodená cesta III. triedy medzi obcami Holumnica a Jurské v okrese Kežmarok 16. mája 2014. (foto: TASR)
Súvisiace články
19.5.2014 V Prešovskom kraji trvá tretí povodňový stupeň v 65 obciach a mestách 17.5.2014 Povodňová situácia v kraji sa stabilizovala
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK