Piatok, 24. marec 2023
Meniny má Gabriel | zajtra Marián

Príčinou vyliatia Torysy v meste je zrejme výstavba obchvatu

Po rušnej a náročnej noci sa situácia v Prešovskom kraji dostáva do normálu. V Lipanoch, Sabinove i Prešove, kde robila najväčšie problémy Torysa so svojimi prítokmi, je už situácia pomerne pokojná.

(foto: TASR)
(foto: TASR)

Voda už klesla na niektorých miestach o viac ako pol metra. Informoval o tom dnes na Okresnom úrade v Prešove minister vnútra SR Robert Kaliňák. Poukázal tiež na to, že v Prešove k vyliatiu Torysy možno vôbec nemuselo dôjsť.

V Prešove by nedošlo k vybreženiu Torysy, keby nebol vo výstavbe obchvat. Tam práve piliere mosta na druhej strane Torysy prerušili prirodzenú hrádzu a je tam vidno pomerne veľký zub, kde voda vytiekla na priemyselné podniky a na druhej strane sa to isté udialo, ale v oveľa menšom meradle, medzi rodinnými domami. V mieste, kde sa vyliala na domy, to bolo možné zasypať, teraz by malo nasledovať odčerpávanie, aby sa dostala voda z domov a záhrad preč. Na druhej strane je to nezastaviteľné, tu, dokiaľ voda neklesne, bude tiecť na podniky“, uviedol na tlačovej konferencii minister.

Aj na týchto miestach, kde vznikol veľký zub pri výstavbe piliera mosta, už voda opadla. Kaliňák nechcel robiť závery, no povedal, že Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove by to mal vyšetriť, prečo nastal problém a či sa tomu dalo predísť.

Najviac zrážok padlo podľa ministra na Orave, bolo to 135 milimetrov v priebehu jednej noci, no Orava mala tentoraz šťastie a nenastali tu problémy ako napríklad v Liptovskom Mikuláši na prvých prítokoch Váhu pri Liptovskej Mare. Následne v celej severnej časti Prešovského kraja, najmä v Kežmarku a v okolí, v Sabinove, Lipanoch a v podstate na toku Torysy. Spevnenie hrádze prebiehalo aj v Starej Ľubovni.

Situácia sa pomaly stabilizuje vo všetkých okresoch a mestách a verím, že nadránom budeme schopní už začať s odstraňovaním následkov. Nasadiť chceme čo najväčší počet dobrovoľných hasičov nielen z Prešovského, ale aj Košického kraja“, informoval minister.

Štát ma k dispozícii 900 hasičov, v zálohe má 250 dobrovoľných hasičských zborov, čo je bezmála 2000 mužov, ktorí už priebežne boli zapájaní do prác. Viac ako 36 dobrovoľných hasičských zborov nastúpilo na pomoc už počas noci v jednotlivých obciach. Škody zatiaľ neboli vyčíslené, ale sú podstatne menšie ako pred štyrmi rokmi. Strhnutá bola jedna cesta a jeden most. Kaliňák skonštatoval, že obce a mestá boli celkovo na situáciu pripravené lepšie.

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Súvisiace články
19.5.2014 V Prešovskom kraji trvá tretí povodňový stupeň v 65 obciach a mestách 17.5.2014 Povodňová situácia v kraji sa stabilizovala 16.5.2014 Hladina Torysy klesá, povodňové aktivity trvajú 16.5.2014 Torysa sa vyliala aj medzi Lemešanmi a Drienovom 16.5.2014 Foto: Situácia na vodných tokoch je kritická, Torysa sa už vylieva, mimoriadna situácia je už aj v Prešove 16.5.2014 Hasiči majú za sebou ťažkú noc, zasahovali najmä v okresoch na Spiši 15.5.2014 Tretí stupeň povodňového ohrozenia platí pre celý okres Kežmarok 15.5.2014 V Starej Ľubovni vietor strhol strechu na budove okresného riaditeľstva polície 15.5.2014 V Sabinove mobilizujú ľudí, vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity 15.5.2014 V Prešovskom kraji sú pre popadané stromy uzavreté viaceré cesty 15.5.2014 Foto: Veterná smršť v Prešove
Mohlo by Vás zaujímať
Jarné upratovanie v meste Prešov
Mesto Prešov informuje o realizácii zberu objemného odpadu z domácností pristavením veľkoobjemových kontajnerov.
Stanovisko mesta Prešov k rušeniu Pošty Prešov 4
Slovenská pošta pristúpila k rušeniu Pošty Prešov 4, ktorá bola z jej pohľadu finančne stratová. V Prešove tak z pôvodného počtu deväť ostáva naďalej v prevádzke osem pôšt.
Schválená žiadosť o NFP na Most Jána Pavla II. v Prešove
Mestu Prešov bola schválená žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP) pre projekt „Most nad riekou Torysa na ul. Jána Pavla II. v Prešove – projektová dokumentácia“, ktorý bude financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Stanovisko mesta Prešov k situácii na ZŠ Bajkalská
Mesto Prešov vydáva stanovisko k situácii na ZŠ Bajkalská na Sídlisku III. V Prešove.
Prerušenie distribúcie elektriny 7. marca 2023
VSD, a.s. informuje obyvateľov mesta Prešov, že v utorok 7. marca 2023 približne od 08:00 do 16:00 hod. je naplánované prerušenie elektriny vo viacerých lokalitách v Prešove.
Svetový deň vody - výzva RÚVZ
Výzva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove pri príležitosti Svetového dňa vody.
Mesto Prešov prijíma žiadosti o umiestnenie letných terás
Radnica zverejňuje oznam o umiestnení sezónnych letných exteriérových sedení a terás na letnú sezónu 2023 na celom území mesta Prešov. Žiadatelia musia mať voči mestu vyrovnané všetky pohľadávky.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK