Pondelok, 25. január 2021
Meniny má Gejza | zajtra Tamara

Foto: Situácia na vodných tokoch je kritická, Torysa sa už vylieva, mimoriadna situácia je už aj v Prešove

Situácia na vodných tokoch najmä v okresoch Prešov, Sabinov a Bardejov je kritická. Podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Skičku sa v Sabinove v smere na Pečovskú Novú Ves vylieva Torysa. Kritická situácia je aj v Bardejove. Hasiči stále riešia aj popadané stromy, napríklad na Mudroňovej ulici v Prešove, kde padol stom na auto.

Hladina Torysy dnes ráno v Prešove
Hladina Torysy dnes ráno v Prešove

Stav v Sabinove je kritický aj podľa primátora mesta Petra Molčana. Na severe mesta sa už vyliali niektoré potoky na komunikácie, Torysa je na úrovni okolo 265 centimetrov a má stúpajúcu tendenciu. Na viacerých miestach dochádza k pieskovaniu brehov, jedným z kritických miest, kde sa pracuje je aj hlavný most smerom na Ražňany. V neďalekej obci Pečovská Nová Ves už evakuovali šesť rodín do komunitného centra. Cesta v Pečovskej Novej Vsi je podľa polície ešte čiastočne prejazdná, no situácia sa tu každú chvíľu mení. Vodiči by mali byť opatrní.

V obci Torysa v okrese Sabinov sa už tiež vylievajú potoky i rieka Torysa a starosta Jozef Stredina poslal auto pre lomový kameň, aby ním spevnili brehy. Platí tu rovnako ako v Sabinove tretí stupeň povodňovej aktivity.

V Prešove mala Torysa okolo 21.30 h na úrovni 274 centimetrov, pri 300 centimetroch by podľa primátora Pavla Hagyariho vyhlásili prvý stupeň povodňovej aktivity. Kulmináciu Torysy však očakávajú tesne po polnoci. Situáciu sledujú a podľa Hagyariho nie je zatiaľ potrebné vyhlasovať mimoriadny stav.

AKTUALIZOVANÉ
Dnes nadránom, približne okolo 3.00 h, v Prešove vyhlásili pre povodne mimoriadny stav. Ulice Budovateľská a Jilemnického, Pod Kamennou baňou a priľahlé ulice sú už čiastočne pod vodou. Cesty sú tam uzavreté, dopravu riadi polícia v súčinnosti s hasičmi.

Na samotnej Budovateľskej ulici približne od pekární je na ceste asi 20 centimetrov vody. Keďže ide prevažne o priemyselnú zónu, nebola potrebná evakuácia, no podľa hovorkyne mesta Veronika Kmetóny Gazdovej sa o nej uvažovalo v prípade niekoľkých domov, ktoré stoja v lokalite. Zatiaľ však nebola potrebná. Voda v Toryse mala kulminovať okolo 8.00 h.

Kritická situácia bola v noci i v Sabinove a okolí. Tam sú stále uzavreté niektoré cesty, napríklad v obci Ľutina, obmedzený prejazd je v Pečovskej Novej Vsi a Lipanoch, kde je poškodená časť vozovky 1/68.

AKTUALIZOVANÉ 17.5.2014 o 10:12
Hladina rieky nadalej klesá, aktuálne dosahuje výšku 244cm čo znamená I.stupeň povodňovej aktivity od 300cm, no vo vzťahu k povodňovej aktivite však mimoriadny stav II. stupeň naďalej trvá až do odvolania.
Aktuálne sa realizujú práce na odstránenie vzniknutých škôd ako drobné stavebné práce, vykonáva sa čistenie kanalizácií a komunikácií pod Kamennou Baňou a odstraňovanie bahenných nánosov na ulici Budovateľská.

Od vyhlásenia ma teda krízový štáb mesta Prešov pohotovosť, v prípade potreby okamžite zasadne a príjmu sa opatrenia.

Prognóza je však teraz priaznivá a situácia je nepretržite monitorovaná.

Foto: Martin Švec a Peter Ilenčík (Flashphoto)

Torysa sa vyliala aj na polia v okolí dialnice medzi Prešovom a Košicami

Torysa sa vyliala aj na polia v okolí dialnice medzi Prešovom a Košicami
Sidl III

Sidl III
Rybníky VŠ - prítok prepĺňa rybník

Rybníky VŠ - prítok prepĺňa rybník
Veľý Šariš pri čističke

Veľý Šariš pri čističke
Marakaňa pod vodou

Marakaňa pod vodou
Kolóna áut zo smeru VŠ - PO

Kolóna áut zo smeru VŠ - PO
Pri MS hale, zatopenie ulice, prerazenie vody cez kanalizaciu

Pri MS hale, zatopenie ulice, prerazenie vody cez kanalizaciu
Chatová osada na konečnej SIDL III

Chatová osada na konečnej SIDL III

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Súvisiace články
19.5.2014 V Prešovskom kraji trvá tretí povodňový stupeň v 65 obciach a mestách 17.5.2014 Povodňová situácia v kraji sa stabilizovala 16.5.2014 Hladina Torysy klesá, povodňové aktivity trvajú 16.5.2014 Torysa sa vyliala aj medzi Lemešanmi a Drienovom 16.5.2014 Príčinou vyliatia Torysy v meste je zrejme výstavba obchvatu 16.5.2014 Hasiči majú za sebou ťažkú noc, zasahovali najmä v okresoch na Spiši 15.5.2014 Tretí stupeň povodňového ohrozenia platí pre celý okres Kežmarok 15.5.2014 V Starej Ľubovni vietor strhol strechu na budove okresného riaditeľstva polície 15.5.2014 V Sabinove mobilizujú ľudí, vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity 15.5.2014 V Prešovskom kraji sú pre popadané stromy uzavreté viaceré cesty 15.5.2014 Foto: Veterná smršť v Prešove
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov otvorí 44 odberných miest na testovanie na COVID-19
AKTUALIZÁCIA 21.1.2021: Mesto Prešov má pripravený registračný systém, pomocou ktorého sa bude možné vopred objednať na antigénové testovanie v dňoch 23.1. a 24.1.2021. Registračný systém bude spustený v piatok 22.1.2021, kedy zverejníme aj postup s presnými inštrukciami ako sa objednať na testovanie.
Mesto Prešov počas víkendu otvorí desiatky odberných miest na antigénové testovanie
Mesto Prešov sa pripravuje na veľké víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré bude súčasťou celoslovenského skríningového testovania. V dňoch 23. a 24.1.2021 bude dostupných niekoľko desiatok odberných miest zriadených mestom, kde sa bude testovať pomocou antigénových testov.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
AKTUALIZÁCIA 19.1.2021: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť ako zdravotnícki pracovníci, ktorí budú mať veľmi dôležitú úlohu počas víkendového testovania v Prešove v dňoch 23.1. a 24.1.2021.
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Priebeh testovania v meste Prešov 23.1.2021
AKTUALIZÁCIA: Na odberných miestach zriadených mestom Prešov bolo 23.1.2021 v čase od 8:00 do 20:00 otestovaných 16 230 osôb, pričom 78 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Mesto Prešov spustilo registračný systém, ktorý pomôže zrýchliť priebeh testovania
Mesto Prešov spúšťa registračný systém na antigénové testovanie, ktoré bude prebiehať v dňoch 23.1. a 24.1.2021 na 44 odberných miestach. Všetci záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou aplikácie TrustOne. Táto aplikácia umožňuje iba registráciu, nie rezerváciu konkrétneho termínu s časom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.