Utorok, 07. február 2023
Meniny má Vanda | zajtra Zoja

Prešovský kraj schválil záverečný účet a financie na opravy ciest

Prešovský krajský parlament dnes schválil záverečný účet samosprávneho kraja za rok 2013 a nové rozpočtové opatrenie v tomto roku, kde odsúhlasili viac ako 1,66 milióna eur na opravy ciest II. a III. triedy.

Vlaňajší rok PSK skončil s prebytkom hospodárenia v objeme viac ako 4,7 milióna eur s tým, že zostatok finančných prostriedkov, ktorý bol prevedený do rezervného fondu, tvorí viac ako 12 miliónov eur“, informovala vedúca odboru financií Úradu PSK Mária Holíková.

Rok 2013 bol podľa nej veľmi zložitý, lebo podielová daň z príjmov fyzických osôb bola z 23,5 percenta znížená na 21,9 percenta, čo pre Prešovský samosprávny kraj (PSK) predstavuje výpadok zhruba päť miliónov eur. Ďalším problémom bolo memorandum, kde sa zaviazali znížiť výdavky o viac ako 5,6 milióna eur.

Kraj má však stále v rezerve aj päť miliónov eur na umorenie investičného úveru, ktorý čerpajú na predfinancovanie europrojektov. Zmenou legislatívy, kde vyššie územné celky musia preniesť všetky účty do štátnej pokladnice, môže totiž nastať situácia, že v banke, kde v prípade otvorenia účtu mal PSK lepšie úverové podmienky, už toto platiť nebude. Preto PSK zvažuje buď splatenie tohto päťmiliónového úveru, alebo hľadanie inej banky, ktorá by mu poskytla úver za výhodnejších podmienok aj bez otvorenia účtu. Aj po splatení úveru by však na rezervnom fonde ostala suma viac ako 54.000 eur.

Ako uviedla Holíková, hneď po prerokovaní záverečného účtu bol predložený návrh na úpravu rozpočtu v tomto roku. Predmetom bolo použitie finančných prostriedkov z rezervného fondu napríklad na opravy ciest.

Ide o druhú etapu odstraňovania havarijných stavov na cestách II. a III. triedy, kde len nahradzujeme vypadnuté projekty, ktoré nám neprešli cez Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR“, povedal riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák. Najväčšie finančné prostriedky pôjdu do oblasti Šarišské Čierne - Kurimka, Široké - Hrabkov, Prešov Solivarská ulica, Poprad - Spišská Belá a Poprad – Poprad Stráže.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK