Streda, 08. február 2023
Meniny má Zoja | zajtra Zdenko

Maturantov opäť menej ako v minulom roku

Takmer 8 400 žiakov v kraji čakajú tento týždeň maturitné skúšky

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Písomné maturity v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) budúci týždeň absolvuje spolu 8 384 študentov stredných škôl, o 933 menej ako v uplynulom školskom roku. Na území kraja sa nachádza spolu 120 stredných škôl bez ohľadu na zriaďovateľa, na ktorých študuje 40 285 žiakov. Z tohto počtu je 80 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK s celkovým počtom žiakov 29 317 v dennom štúdiu.

Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa začne v utorok 18. marca testom a slohovou prácou zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré absolvuje 8 286 maturantov. V cudzích jazykoch suverénne vedie angličtina, z ktorej bude v stredu 19. marca maturovať 6 112 žiakov.

Skúšku z nemeckého jazyka absolvuje 1 509 študentov. Maturitnú skúšku z ruštiny si vybralo 529 detí. Kým v minulom roku z francúzštiny maturovalo 29 žiakov, v tomto roku si ju vybral v celom kraji len jediný žiak (v Prešove), rovnako ako španielčinu (v Humennom).

Vo štvrtok 20. marca sú pre žiakov pripravené testy z matematiky. V tomto roku ich absolvuje 1 236 maturantov. Špecialitou Prešovského kraja je maturita z ukrajinského jazyka, ktorá v piatok čaká na 26 študentov Spojenej školy Tarasa Ševčenka v Prešove. Táto jediná stredná škola s vyučovacím ukrajinským jazykom na Slovensku má spolu 100 žiakov, 140 žiakov navštevuje základnú školu.

Najviac maturantov, 2 566, navštevuje školy v krajskom meste. V Poprade bude v tomto roku maturovať 1 243 žiakov, v Humennom 894. Vo Vranove nad Topľou evidujú 458 maturantov a v Starej Ľubovni 363.

V kraji je tiež 62 maturantov so zdravotným znevýhodnením, ide najmä o vývinové poruchy učenia, telesný postih, sluchový, prípadne zrakový postih. Títo žiaci navštevujú 26 škôl v kraji. V súlade so školským zákonom a vyhláškou o ukončovaní štúdia na stredných školách môžu mať upravené podmienky na vykonanie maturitnej skúšky.

Náhradný termín na vykonanie externej časti a písomnej formy internej časti maturít bude závisieť od počtu prihlásených žiakov a predbežne by sa mal konať v termíne od 11. do 16. apríla.

Po písomných maturitách čakajú o dva mesiace na žiakov ústne maturitné skúšky. Odporúčané obdobie na ich realizáciu je stanovené od 19. mája do 6. júna. Termín si určí každá škola individuálne.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK