Utorok, 07. február 2023
Meniny má Vanda | zajtra Zoja

Kraj rozdelil peniaze na rekonštrukciu kultúrnych inštitúcií

Prešovský samosprávy kraj (PSK) rozdelil finančné prostriedky na rekonštrukciu a modernizáciu siedmich kultúrnych inštitúcií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Najviac finančných prostriedkov pôjde pre Krajské múzeum v Prešove na rekonštrukciu historickej pamiatky bývalej vodnej bašty nazývanej Kumšt, v budove ktorej sa nachádzajú aj pozostatky dômyselného zariadenia machina hydraulica.

Podľa hovorkyne PSK Veroniky Fitzekovej by tu mali vzniknúť expozičné priestory i turistická atrakcia. Verejnosti chcú však sprístupniť predovšetkým jedinečné hydraulické zariadenie. Na opravu Kumštu samospráva vyčlenila 268.000 eur, zatiaľ však nie je jasné, kedy sa s opravou začne.

Budova Kumštu prešla podľa riaditeľa Krajského múzea v Prešove Adriána Lattu v minulosti mnohými prestavbami, ktoré zmenili jej pôvodné využitie. Stále je tu však torzo jedinečného historického systému v Európe, ktorý sa nachádza len v Prešove, Prahe a Krakove. Po rekonštrukcii by chceli práve toto priblížiť verejnosti.

Samospráva prispeje však aj na modernizáciu ďalších kultúrnych inštitúcií. Ďalších 266.000 eur rozdelí na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie budovy Šarišská galéria v Prešove a opravy námestia pred Divadlom Jonáša Záborského v Prešove. Z týchto prostriedkov tiež pôjdu financie na rekonštrukciu sociálnych zariadení vo Vihorlatskej knižnici v Humennom, na opravy a nákup zbierkových predmetov v Ľubovnianskom múzeu, na modernizáciu Vihorlatskej hvezdárne v Humennom i na nákup autobusu pre Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS).

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK