Nedeľa, 05. december 2021
Meniny má Oto | zajtra Mikuláš

Kultúra a voľný čas

 • Krajské múzeum v Prešove reinštalovalo a rozšírilo panelovú časť stálej expozície Z dejín hasičstva na Slovensku a rozšírilo ju o nové tematické celky a fotodokumentačný materiál. Pozostáva z 30 panelov a poskytuje prierez histórie hasičstva na Slovensku, ktoré sa vyvíjalo od živelnej ochrany pred požiarmi, až po súčasnú organizačnú štruktúru dobrovoľného i profesionálneho hasičstva.
  15.12.2020
  Autor: Rastislav Žitný
  0
 • Keď pred rokom vznikla skupina BASAWELL, jej členovia netušili, koľko muzikantských snov si o pár mesiacov splnia. Vydali debutový album a zároveň sa im podarilo spolupracovať s človekom, ktorého vnímajú ako skvelého muzikanta a moderátora.
  12.12.2020
  0
 • Žiaci z prešovských základných škôl pripravili originálnu handmade vianočnú výzdobu, ktorá sa už vyníma na 12 stromčekoch na námestí pred Konkatedrálou sv. Mikuláša. Ozdoby na najkrajšie vyzdobený vianočný stromček vytvorili deti zo ZŠ Československej armády.
  11.12.2020
  0
 • Lucia Gibarti_Sandra Urbancikova
  Slovenská speváčka Lucia Gibarti vdýchla prastarej kolede O Holy Night nový, život – po slovensky. Svoj najnovší hudobný počin s názvom NOC VIANOC zverejnila prostredníctvom jednoduchého lyrics videa s obrazom.
  11.12.2020
  0
 • Barokoví anjeli
  Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom jedinečnú prezentáciu barokových anjelov. Nová výstava v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou pod názvom „Barokoví anjeli v barokovom kaštieli“ prezentuje slávne remeselnícke dielne z obdobia baroka. Kolekcia 52 plastík slúžila pôvodne ako barokový mobiliár sakrálnych stavieb na východnom Slovensku a niektoré z nich budú verejnosti predstavené prvýkrát.
  8.12.2020
  Autor: Rastislav Žitný
  0
 • Prešovská univerzita v Prešove (PU) zorganizovala IX. adventný koncert PU, ktorý sa za prísnych opatrení uskutočnil v podvečer 7. decembra v historickej sále Parku kultúry a oddychu. Jeho bohatý program, vyskladaný prevažne z umelcov PU, bol divákom sprostredkovaný aj živým online prenosom.
  8.12.2020
  Autor: Anna Polačková
  0
 • Gorazdov literárny Prešov
  Začiatok vianočného adventu sa 25 rokov spája v živote mnohých začínajúcich literárnych autorov so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá v tomto mimoriadnom roku oslávila štvrťstorocie svojej existencie.
  1.12.2020
  Autor: Dagmar Rusnaková
  0
 • Odvetvie cestovného ruchu zažíva v dôsledku pandémie najťažšie obdobie za posledné roky. Pociťuje to aj Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, ktorá napriek neľahkej dobe vyhlásila 7. ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020.
  27.11.2020
  Autor: František Baláž
  0
 • Mladá prešovská skupina BASAWELL prichádza v týchto dňoch so svojím debutovým albumom “Bez muziky bieda”.
  23.11.2020
  Autor: Lenka Slaná
  0
 • DOMAFEST
  Spomínate si na časy, keď ste naposledy boli na vašom obľúbenom interpretovi niekde na festivale?
  18.11.2020
  Autor: Edo Kopček
  0
 • Aktuálna situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19 spôsobila zánik viacerých hudobných klubov ako Nájomná Jednotka 210 v Nitre alebo Rock Café v Bratislave.
  12.11.2020
  Autor: Edo Kopček
  0
 • Zuzana Hudáčeková – Tradícia (Lendak)
  Víťazi ôsmeho ročníka fotografickej súťaže Choď a foť sú známi. Spomedzi 820 snímok zachytených v Prešovskom kraji vybrala porota prvé tri miesta v šiestich kategóriách. Aj v tomto roku bola udelená cena Grand prix a cena predsedu poroty. Fotografická súťaž z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu naberá každým rokom na popularite.
  31.10.2020
  Autor: František Baláž
  0
 • Súčasná epidemiologická situácia sa odrazila aj na počte návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorí zavítali do Prešovského kraja. Po piatich rokoch stúpajúcej krivky, celková návštevnosť v tomto roku klesla. Pozitívnym faktorom je však nárast domácich návštevníkov, ktorí uprednostnili dovolenku doma pred zahraničím.
  27.10.2020
  Autor: František Baláž
  0
 • Belo Klein-Tesnoskalský
  Jedna z najstarších kultúrnych inštitúcii oslávi, v stredu 28. októbra 2020, obdivuhodné jubileum. Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava je nielen domovom kníh, ale desaťročia pôsobí aj ako centrum kultúry a vzdelávania. Spája komunitu. Ľuďom ponúka miesto, kde sa môžu cítiť príjemne, a práve preto sa zdržiavajú v priestoroch knižnice i vo svojom voľnom čase. Organizácia, vďaka ktorej majú všetci, bez rozdielu, otvorený prístup ku knihám, oslavuje 95. výročie od svojho vzniku.
  26.10.2020
  Autor: Michaela Demková
  0
 • Občianske združenie Rodina a spoločnosť organizuje aj pre školský rok 2020/2021 celoslovenskú výtvarnú súťaž Rodina bez cigariet. Žiaci základných škôl a základných umeleckých škôl v nej môžu opäť vyhrať množstvo zaujímavých a hodnotných cien.
  21.10.2020
  0
 • Ústredný krízový štáb SR vydal nové opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktoré sa opäť týkajú aj verejných bohoslužieb. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby znova sledovať prostredníctvom médií.
  15.10.2020
  0
 • Poľské dni
  V dňoch 13. – 17. októbra 2020 prebieha 5. ročník podujatia s názvom Poľské dni, ktoré tradične organizuje Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov a tento rok aj Interreg Poľsko-Slovensko. Cieľom akcie je priblížiť a spropagovať Poľsko s jeho blízkou i vzdialenou kultúrou.
  14.10.2020
  Autor: Anna Polačková
  0
 • Spolu za kultúrou
  Kultúrna obec aj naďalej považuje za potrebné upriamiť pozornosť na neúnosnú situáciu v čase Coronakrízy, spôsobenú predovšetkým nedostatočným kompenzovaním prijatých opatrení veľkej časti pracovníkov v kultúre. Niekoľko desiatok tisíc z nich je už na pokraji existenčných možností.
  14.10.2020
  Autor: Edo Kopček
  0
 • Program AP_2020
  Aj napriek nepriaznivej situácii sa dnes oficiálne začne 54. ročník Akademického Prešova. Bude sa konať v obmedzenom režime za dodržiavania prísnych opatrení. Väčšiu časť programu si budú môcť diváci pozrieť z pohodlia svojho domova, nakoľko organizátori zabezpečia online prenos jednotlivých vystúpení.
  12.10.2020
  Autor: Anna Polačková
  0
 • Spevácke trio Feel3 debutuje skladbou Nezhasínaj. Piesňou šíria posolstvo prežitia kultúry. Myšlienku podporili i desiatky známych tvárí, ktoré sa stali súčasťou videoklipu.
  12.10.2020
  Autor: Janka Marczellová
  0
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK