Piatok, 14. máj 2021
Meniny má Bonifác | zajtra Žofia

FHE: Šarišská nátierka

Na Silvestra 2002 debutovala v prešovskom rockovom klube Ester formácia s príznačným a trefným názvom - Šarišská nátierka. Vznikla z formácie Squela Rosa, ktorá ale nikdy naživo nevystupovala. Kapelu založil gitarista Marián „Kajsi“ Krajňák (ex-Sex Appeal, Masmédiá...) a basgitarista Marián Kolozsy (ex-Strecha, Joock N´ Priesche, Frown, Gagas...).

Obaja sa podelili aj o vokály, hoci na prvých koncertoch hrala Nátierka len inštrumentálky. Duo skúsených hudobníkov doplnil bubeník Peter „Pipo“ Šima (ex-Chiki Liki Tu-a). Po pár koncertoch v trojici nahradil Pipa cezpoľný hudobník Miro „Čubrica“ Čuba a skupinu doplnil gitarista Rastislav „Jerry“ Fertáľ (ex-Tyran, Sex Appeal, Silence, Worms...). V tejto zostave sa kapela rozbehla naplno.

Absolvovala viacero koncertov po východe Slovenska, predskakovala Slobodnej Európe, hrala so Sabotom, na motozrazoch (občas s hosťujúcim spevákom Leichem), vystúpila na festivaloch v Prešove, Sabinove, koncertovala aj v Čechách.

Pri koncerte so „Slobodkou“ vznikla fáma ohľadom názvu kapely, keď bola uvedená ako Šariš-SKA nátierka. Ska však nikdy nehrala. Jej produkcia bola bližšia k hardcoru, avšak za HC kapelu sa Nátierka tiež nepovažovala. Občas označovala svoj štýl ako agro-punk. „Neviem to sám definovať, ale rád by som to vedel, “ komentoval štýlové zaradenie M. Kolozsy. V neskoršom rozhovore sa vyjadril: „Nie je to žiaden konkrétny vyhranený štýl, a ľudia radi škatuľkujú. Keď si to nevedia zaradiť, tak niektorí povedia - to čo je za ko... .a, a je to. Nám je to ale jedno, a vždy budeme mať snahu vytvoriť niečo aspoň trochu originálne. “

Po prvom deme nahrala Šarišská nátierka koncom roka 2004 album A i už (vyšiel vlastným nákladom v r. 2005). Hosťovala na ňom prešovská „humorno-dobrodružná“ skupina Mloci, niektoré piesne z albumu bodovali v rockovej hitparáde dnes už zaniknutého prešovského rádia Flash. Album dosiahol pozitívne recenzie v hudobných časopisoch a fanzinoch (Rock Planet, Rock & Pop, Rockmag.cz, N Roll...).

Kapela , ktorá sa mala pôvodne volať Squela Rosa, sa - už ako Šarišská nátierka - postupne dostala do pozornosti fanúšikov. Koncertovala so Sabotom, Slobodnou Európou i samostatne, účinkovala na festivaloch, motozrazoch, zahrala si aj v Čechách. Koncom roka 2004 nahrala Šarišská nátierka album A i už (vyšiel vlastným nákladom v r. 2005). Hosťovala na ňom prešovská „humorno-dobrodružná“ skupina Mloci, niektoré piesne z albumu bodovali v rockovej hitparáde dnes už zaniknutého prešovského rádia Flash

Skupina sa tiež zúčastnila na niekoľkých kompilačných albumoch. Pieseň Pečiatky vyšla na Punk Rock Made In Slovakia Vol. 6 vo vydavateľstve Musica (spolu s kapelami ako Red Baron, Lord Alex, Rádioaktívny odpad, Pink Panther, Cenzúra, Dr. Pako, Zašitá diera, Náhodný wískit, Chronická únava, S. R. O. , Nekultúra, Tri groše...), pieseň skokan bola zaradená na kompiláciu Slovak Underground Punx Attack III vydanú v Hirax Records (spolu s: ZNT, Zašitá diera, Chronická únava, Good Reason, Strecha, Zo psa hlava...), Bledá labuť a Skokan sa objavili aj na sampleri k fanzinu Destroyer vol. 12 (spolu s: Grimasy, František Sahula, Majster Kat, S.n.a.d...).

Šarišská nátierka neskôr obmedzila koncertnú činnosť, keďže tri štvrtiny kapely si našli dočasnú prácu v zahraničí.

Web: http://www.ori.sk/natierka

Z bibiliografie:

Šarišská nátierka - No ska, no HC: http://www.frenky.sk/clanok.php?clanok_id=216

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.